IGAUNIJAS LAIKMETĪGAIS PLAKĀTS 2010 - 2011

Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā no 13. līdz 25. februārim izstāde
IGAUNIJAS LAIKMETĪGAIS PLAKĀTS 2010 - 2011. 100 LABĀKIE KULTŪRAS PLAKĀTI
Kurators: Marko Kekiševs
Igauņu grafikas dizaineri veiksmīgi piedalās starptautiskos konkursos, tomēr viņu darbi ir diezgan maz zināmi pat dzimtajā Igaunijā. Hāpsalas Grafikas Dizaina festivāla ietvaros dalībnieku pēdējos gados tapušos darbus savā kolekcijā ieguvusi Igauņu Grafikas dizaina apvienība. Pārskata izstādes tikušas organizētas 2008. un 2009. gadā, lai novērtētu Igaunijas plakāta mākslas attīstību.

Organizatori ar prieku atzīst, ka plakātu veidotāju skaits ir pārsteidzoši augsts, tie pieder pie dažādām paaudzēm, viņu radītie darbi ir progresīvi un atšķirīgi. Izrādījās arī, ka kultūras plakāti ļoti atšķiras no komerciālajiem plakātiem gan ideoloģiski, gan vizuāli, jo pircējiem un klientiem ir pilnīgi atšķirīga komunikācijas izpratne. Tieši tāpēc kultūras plakāti ir ieņēmuši atzinīgu vietu plakātu ekspozīcijas izvēlē, jo tie pārstāv neatkarīgu un raksturīgu izpratni par plakātu kā kultūras fenomenu un grafikas dizaina raksturlielumu.

2011. gada plakātu kolekcijā un šajā ekspozīcijā iekļauti tikai kultūras plakāti. Prestižas žūrijas vadībā no 209 plakātiem tika izvēlēti simts, kas raksturo Igaunijas plakātu dizaineru vizuālo valodu un tendences kultūras plakātu attīstībā. Brīnišķīgā plakātu spēja vizuāli attēlot un atspoguļot mirkli laikā, kurā viņi ir radīti, parāda, ka labākie igauņu plakāti darbojas tādā pašā ritmā kā pasaule, lietojot visus pieejamos tehniskos risinājumus.

Ir jāatzīmē, ka Igaunijas plakātu dizains nav veidojusies kā atsevišķa skola. Ir skaidri redzamas vairākas mūsdienu dizaina tendences, kuras pārstāvētas, var teikt, ka holandiešu, šveiciešu un krievu skolas ir atšķirīgas. Ekspozīcijas lielākā daļa autoru nav vizuāli anonīmi, bet viņiem piemīt pašiem savs īpašs atpazīstamības stils. Par laimi tieši šīs vērtīgās atšķirības ir radījušas interesantu diskusiju par mūsdienu plakātu vērtībām un iezīmējušas simbolisku norobežojumu no nenoteiktā apzīmējuma “labs plakāts”.

Ekspozīcijā skatāmi gan slavenu, gan talantīgu jauno dizaineru darbi: Al Paldrok, Ander Avila, Andrei Kormashov, Dan Mikkin, DF Studio, Dmitri Makonnen, Eerik Kohv, Egon Erkmann, Eiko Ojala, Eveli Varik, Ingel Martin, Kristjan Jagomägi, Kristjan Oden, Lauri Järvlepp, Magnus Haravee, Margus Tamm. Marko Kekishev, Martin Eelma, Martin Pedanik, Martin Rästa, Mihkel Teemaa, Silver Vahtre, Tauri Birken, Tiit Rammul, Toomas Pääsuke, Uku Küttis.

Izstāde skatāma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas izstāžu zālē, K. Valdemāra iela 139, 2.stāvā. Ieeja bez maksas.
Organizē: Dizaina informācijas centrs

Atbalstītāji un sadarbības partneri:
VKKF, RDMV, Hāpsalas grafiskā dizaina festivāls, Igaunijas vēstniecība, „Pieci Ezeri”

Avots: Igaunijas vēstniecības mājas lapa