Electrolux Design Lab Latvijas konkursa uzvarētājs jānosaka

Šonedēļ, 15. augustā plkst. 24:00,  noslēdzās balsošana par inovatīvāko mājsaimniecības ierīci - Latvijas konkursa uzvarētāju.
Zaļumu audzēšanas ierīce, kas mājās nodrošina vitamīnus un garšvielas visa gada garumā, robots - logu mazgātājs, portatīvais matu fēns, kas darbojas ar saules enerģiju, un vēl citus inovatīvus risinājumus nākotnes mājsaimniecības ierīcēm pasaules mēroga dizaina konkursā Electrolux Design Lab iesnieguši 19 industriālā dizaina studenti no Latvijas. Portālā Designblog.lv varēja iepazīties ar visiem darbiem un nobalsot, palīdzot žūrijai noteikt Latvijas konkursa uzvarētāju.

Saite uz konkursu šeit >>>
Latvijas konkursa uzvarētāju noteiks interneta lietotāju balsojums un ekspertu žūrijas vērtējums. Žūrijas komisiju veidos pārstāvji no Electrolux Latvia, Latvijas Dizaineru savienības un portāla DesignBlog.lv, kā arī interjera dizainere Anna Butele. Dizaina eksperti darbus vērtēs pēc vairākiem kritērijiem: atbilstība konkursa tēmai un skandināvu dizaina vērtībām (videi draudzīgi, lietošanas ērtums un estētisks izskats), kā arī piedāvātās idejas inovativitāti un vai izgudrojums risinās cilvēku nākotnes vajadzības. Labākās idejas autors iegūs iespēju apmeklēt starptautiska mēroga dizaina izstādi, savukārt viens no balsotājiem balvā saņems Electrolux rokas putekļusūcēju Rapido. Konkursam darbus iesnieguši Latvijas Mākslas akadēmijas un Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņi.

Latvijas konkursa rezultāti neietekmēs starptautiskā konkursa rezultātus, kuri būs zināmi 25. oktobrī. Starptautiskā konkursa žūrija pirmo reizi starp 30 labākajiem pasaules darbiem ir izvirzījusi Latvijas pārstāvja – Latvijas Mākslas akadēmijas studenta Mika Vanaga – dizaina koncepciju. Jau 13. septembrī būs zināms, vai Mikus iekļūs labāko desmitniekā un turpinās cīņu. Starptautiskā konkursa labākā darba autors saņems sešu mēnešu apmaksātu prakses vietu Electrolux globālajā dizaina centrā Stokholmā un 5000€ naudas balvu, otrās vietas ieguvējs – 3000€, savukārt trešās – 2000€. Ar visiem starptautiskā konkursa pusfinālistu darbiem var iepazīties šeit >>>

Latvijas jaunie dizaineri starptautiskajā dizaina konkursā Electrolux Design Lab piedalās trešo gadu, savukārt starptautiskajā līmenī tas notiek jau desmito reizi. Katru gadu konkursam tiek izraudzīta speciāla tēma. Tā kā dizains jau sen vairs nav tikai forma, krāsa, materiāls un faktūra, bet daudz kas vairāk, jo cilvēki dizainu pieredz ar visām maņām, kā šī gada tēma tika izraudzīta dizaina pieredzējums. Studentiem bija jārada dizaina koncepcijas, kas, izmantojot esošās tehnoloģijas, lietotājiem piedāvās personalizētus un iedvesmojošus risinājumus.

Latvijas studentu dizaina koncepcijas:

1. Zumm - Roku mazgāšanas ierīce, kas apstrādā rokas ar plazmatisko gaismu, kas iznīcina visas baktērijas bez ūdens un ziepju uzmantošanas. Autors: Rihards Bebris.

2. Greens Factory - Zaļumu audzēšanas ierīce, kas ļaus papildināt maltīti ar svaigām dillēm vai pētersīļiem visa gada garumā. Autors: Raitis Bobrovs.

3. Be There - Virtuālais restorāns sniedz iespēju izbaudīt restorāna atmosfēras pilnu pieredzi tavā virtuvē. Tas ir veidots kā modulāri ekrāna, audio un gaismas elementi, sniedzot iespēju veidot dažāda augstuma un platuma virtuālo restorānu pielāgotu individuālām vajadzībām. Virtuālajā restorānā var izvēlēties savu iecienītāko vietu visā pasaulē ar vietējo virtuvi un tematisko atmosfēru, aplūkot ēdienkarti, skatīties video pamācības un gatavot ēdienu ko izbaudīt kopā ar draugiem vai ģimeni. Autors: Mikus Vanags.

4. Tempus – Laika plūsmas regulators, kas ļaus „izstiept” laiku, tādā veidā radot nesteidzīgu atmosfēru, kas dos iespēju izbaudīt maltīti un paspēt laikā. Autors: Mārtiņš Skuja.

5. Window Beetle – Mājas robots, kurš spēj lidot un tīrīt logus. Šajā produktā apvienoti mūsdienu tehnoloģiju sasniegumi, lai atvieglotu laikietilpīgo, sarežģīto un bīstamo mājas logu mazgāšanu. Autors: Mārtiņš Linde.

6. SPICY=PEPPER – Karotes, kas padara katra ēdiena garšu piemērotāku konkrētam cilvēkam. Katrai no četrām karotēm ir sava garša, kas ļauj izvairīties no situācijām, kad ēdiens ir pārāk vai arī nepietiekami salds, ass, skābs un sāļš. Autore: Māra Balode.

7. MEADOW – Ierīce strādā kā zāļu tējas maisītājs veselības uzlabošanai. Ievadot displejā problēmsituāciju, ierīce pati uztaisīs piemērotāku zāļu tēju maisījumu. Autore: Līga Šnore.

8. PORRIDGE MAKER AND CEREAL STORAGE – Putru gatavotājs, kas ātri un energoefektīvi pagatavos garšīgākas brokastis un neļaus tām atzīst, kamēr gatavojaties uzsākt jaunu dienu. Autore: Liena Jakobsone.

9. Hairdryer – Portatīvais, videi draudzīgs un lietošanā ērts matu fēns, kas pārveido saules enerģiju elektrībā. Autore: Laura Bojatjuka.

10. Sildošais akmens – Paķerot akmeni līdzi somā, tas uztver kustības un uzkrāj enerģiju, ar ko pārgājienā varēs sasildīt ūdeni vai arī vienkārši rokas, kad vien tas būs nepieciešams. Akmens darbības pamatā ir elektromagnētiskā indukcija, kuras rezultātā enerģija tiek novirzīta uz sildošajiem elementiem akmens iekšpusē. Autore: Lauma Višņevska.

11. In time – Modinātājs ar miega sensoru, kas ļauj ierīcei pašai noteikt īsto miega fāzi, lai atvieglotu pamodināšanu un no paša rīta justies labi. Autore: Krista Zvirgzda.

12. SMART DIGITAL AWESOME TRAY – Gudrā veselības paplāte ir ierīce, kas palīdz sekot lietotāja veselībai un ēšanas paradumiem. Tā uzrāda dietologa ieteikto diētu, vai ārsta norādījumus, piedāvājot garšīgas un pilnvērtīgas receptes. Autore: Jete Gudeta.

13. Foodball – Interaktīvais recepšu meklētājs, kas palīdz pagatavot izcilus ēdienus no visas pasaules, paralēli uzzinot interesantus faktus par ēdieniem un pasaules virtuvēm. Autore: Jekaterina Stakle.

14. ElectroHEALER – Ierīce, kas maina ūdens molekulāro struktūru, bagātinot to ar informāciju, kas uzlabo pašsajūtu. Autore: Ieva Pastare.

15. Plant water collector – Ierīce, kura, iztvaicējot ūdeni no svaigiem augļiem un dārzeņiem, rada divus produktus – žāvētus augļus un dārzeņus ziemai, kā arī ūdeni ar izmantoto produktu garšu, ko var lietot uzreiz. Autore: Gita Deksne.

16. Shield – Portatīvā ierīce, kas aizsargā mājokli no baktērijām un ielas smaržām, kā arī brīdina par augstu gaisa piesārņojuma līmeni. Autors: Erlands Celmiņš.

17. Smaržu kapsula – Kapsula ļauj saglabāt jebkuru sev vēlamu smaržu un atskaņot to jebkur, un kad vien gribās. Smarža uzglabājas kapsulā ar eļļas palīdzību. Autore: Elīna Kadakovska.

18. Grillstick - Inovatīva ierīce, ko var izmantot ēdienu grilēšanai, neizejot no mājām. Autore: Elīna Ece

19. Recepšu Zīmogs – Recepšu zīmogs darbojas kā ēdiena pagatavošanas un iepirkšanas palīgs. Autors: Aleksandrs Piroženoks.

Konkursantu darbu attēli aplūkojami un lejupielādējami šeit >>>