Naudas balvas par sasniegumiem kultūras jomā

Valsts naudas balvas nepieciešamas ne tikai par starptautiskiem, bet arī nacionāla mēroga kultūras sasniegumiem, uzskata Latvijas Radošo savienību padomes valdes priekšsēdētāja Ieva Struka.
Kultūras ministrija ir uzdevusi Radošo savienību padomei iesniegt pasākumu sarakstu, kuru varētu izmantot prēmēšanai kultūras jomā, lai arī kultūrā varētu izveidot līdzīgu starptautisko sasniegumu prēmēšanas sistēmu kā sportā. Saraksts padomei KM jāiesniedz līdz 1. martam. Ar šādu aicinājumu kultūras ministre nāca klajā pēc latviešu panākumiem Berlīnes kinofestivālā.


Struka sacīja, ka katrā kultūras nozarē ir trīs līdz pieci Eiropas mēroga notikumi, kuros šo nozaru pārstāvji tiecas piedalīties un gūt atzinību, tostarp Berlīnes festivāls.
Atbildot uz aģentūras BNS jautājumu, par kādiem starptautiskiem panākumiem kultūras jomā būtu jāpiešķir valsts prēmijas, Struka norādīja, ka pašlaik visu kultūras nozaru pārstāvji apkopo informāciju, tāpēc konkrētu sarakstu nav iespējams paziņot, šādi dati būs pieejami pēc 1. marta.

Bet viņa atzina, ka Berlīnes kinofestivāls ir viens no nozīmīgākajiem Eiropas kino nozares notikumiem, tālab ir pārliecināta, ka kino nozare to minēs kā būtisku notikumu.

Taču Struka uzsvēra, ka naudas balvas nepieciešamas ne tikai par starptautiskiem, bet arī nacionāla mēroga kultūras sasniegumiem.

"Tieši tikpat svarīgi, kā prēmēt ar naudas balvām māksliniekus par starptautiskiem panākumiem, ir prēmēt māksliniekus arī par izciliem sasniegumiem tepat Latvijā, jo mazas nācijas nacionālas nozīmes kultūras sasniegumi ne vienmēr ir tiešā veidā eksportējami, bet var būt ar lielu un paliekošu nozīmi Latvijas valsts vēsturē, bez kuriem nav iedomājama nacionālās kultūras pastāvēšana. Proti, gada balvas ieguvējiem katrā kultūras nozarē, kura katrā jomā būtu divas četras nominācijas ir jāsaņem ne tikai tituls "Gada labākais", bet arī naudas prēmija," uzskata Struka.

Radošo savienību padomes vadītāja pieļāva, ka Latvijas gada balvai būtu jābūt 3‒5 tūkstošu apmērā, atgādinot, ka tāda ir valsts kapitālsabiedrību valdes locekļu mēnešalga, kuru nebūt neizmaksā par izcilību, bet tikai par apzinīgu darbu, un piebilda, ka, viņasprāt, atkarībā no starptautisko panākumu līmeņa kā atzinība, galvenās balvas saņemšana, šī summa droši vien varētu svārstīties amplitūdā no trim līdz 10 tūkstošiem latu.

Radošo savienību padomei arī uzdots sagatavot pārskatu par apbalvošanas politiku, kāda patlaban ir kultūrā.

 

 

Avots: LA.lv