Nīderlandes dizaina nedēļa "Make Design!"

Laikā no 8. līdz 10.novembrim Nīderlandes dizaina projektā "Make Design!" ar lekcijām uzstāsies arhitekte Rianne Makinka (Rianne Makkink), dizaina un mākslas kritiķis Jans Bulens (Jan Boelen), dizainere Dafne Lanternjē (Daphnee Lanternier) un dizainers Rihards Funts, kā arī notiks tematisks PechaKucha radošo prezentāciju vakars.

Nedēļā no 7. līdz 12.novembrim Mākslas Muzejā Rīgas Birža noritēs starptautiska dizaina radošā darbnīca, kurā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) un Eindhovenas Dizaina akadēmijas (EDA) maģistrantūras studenti apvienos spēkus, veidojot jaunus produktus dažādās latviešu tradicionālās amatniecības tehnikās.

 

Tajā studentus konsultēs gan LMA Dizaina nodaļas pasniedzēji Barbara Ābele un Holgers Elers, gan EDA pasniedzējas Rianne Makinka un Dafne Lanternjē, kā arī latviešu dizaina apvienības Rijada pārstāvji Rihards Funts un Zane Homka.

Programma:

8.novembrī plkst.18:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā
Riharda Funta lekcija
Dafnes Lanternjē lekcija "As a matter of craft..."
PechaKucha Night vol.18

9.novembrī plkst.18:00 Mākslas muzejā Rīgas Birža
Riannes Makinkas lekcija “Industrious/Artefacts”

10.novembrī plkst.18:00 Mākslas muzejā Rīgas Birža
Jana Bulena lekcija “New definitions of design”

12.novembrī plkst.18:00 Mākslas muzejā Rīgas Birža
Radošās darbnīcas noslēguma pop-up izstādes atklāšana

Rianne Makinka ir Eindhovenas Dizaina akadēmijas Socialā dizaina MA programmas pasniedzēja. Pēc izglītības arhitekte, R.Makinka ir pasniegusi arhitektūras projektēšanu dažādās Nīderlandes un Beļģijas universitātēs. Arhitektūras un pilsētplānošanas biroja Max.1 līdzdibinātāja.
Pēc vairāku gadu karjeras arhitektūras teorijā un praksē, uzsāk sadarbību ar Nīderlandiešu dizaineru Jirgenu Beju (Jurgen Bey) ar kuru kopā 2002.gadā nodibina dizaina biroja Studio Makkink & Bey. Studija šobrīd ir viena no starptautiski atzītākajām Nīderlandes dizaina apvienībām. Tās darbībā būtisku lomu ieņem izpēte un teorija, to raksturo dizaina nozares robežu pārkāpšana un starpdisciplinaritāte. Studijā radītie darbi apliecina vēlmi dizainam piešķirt stratēģisku lomu sabiedrībā.
www.studiomakkinkbey.nl

Jans Bulens ir mākslas un dizaina kritiķis un kurators, Eindhovenas Dizaina akadēmijas Sociālā dizaina nodaļas vadītājs. Viņš 2002.gadā dibinājis un vēl joprojām vada mūsdienu mākslas muzeju Kunstcentrum Z33, kas kļuvis par nozīmīgu Beļģijas mākslas un arhitektūras norišu centru. J.Bulens ir arī Flāmu arhitektūras un dizaina komitejas priekšsēdētājs.
www.z33.be
Rihards Funts pārstāv apvienību Rijada un ir viens no progresīvākajiem mūsdienu latviešu dizaineriem. Viņa radošajā darbībā visai bieži manāmas atsauces uz tradicionālo amatniecību un etnogrāfiju, kas vienmēr īstenojas pārliecinoši laikmetīgā dizainā.
R.Funts veidojis veikalu Riija un Abra interjerus un vizuālo tēlu un piedalījies Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina izstāžu Starts 2010 un Klusais kūrorts radīšanā. Starp pazīstamākajiem Rijada kolekcijas diziana produktiem minamas koka rotaļlietas "Progressive Family". Kolekcijā ietverti arī citu jauno latviešu dizaineru darbi.
www.rijada.lv

Dafne Lanternjē ir franču izcelsmes dizainere, kas šobrīd strādā dizaina birojā Studio Makkink & Bey . Studijas uzdevumā viņa apceļojusi visu Eiropu, no Sandināvijas līdz pat Turcijai, pētot vietējās tradīcijas un vācot materiālu par dažādām amatniecības tehnikām.

PechaKucha Night ir saistošu radošo lekciju cikls, kurās par saviem darbiem, iniciatīvām, projektiem vai iedvesmas avotiem stāsta mākslinieki, dizaineri, arhitekti un ikviens, kam ir idejas, kuras būtu interesantas plašākai publikai. Lekcijas norit brīvā un neformālā gaisotnē un rosina domu apmaiņu skatītāju un lektoru starpā.
PechaKucha vakarus raksturo 20x20 formāts, kurā tiek noturētas visas prezentācijas. Tas nozīmē, ka ikviens dalībnieks savas uzstāšanās laikā rāda 20 attēlus, kas ilgst 20 sekundes katrs. Kopā tas veido nepilnas septiņas minūtes - pietiekoši daudz, lai izklāstītu jebkuru ideju, un pietiekoši maz, lai neieslīgtu maznozīmīgos sīkumos un negarlaikotu klausītājus.
Šis būs jau astoņpadsmitais PechaKucha vakars, kuru rīko PechaKucha pasaules organizācijas oficiālie pārstāvji Latvijā - apvienība Sampling.
www.pecha-kucha.lv


Īstenots ar Nīderlandes Karalistes vēstniecības un Mākslas muzeja Rīgas Birža atbalstu, rīko Sampling.

Informācija: 29396551, www.sampling.lv
Projekta "Make Design!" mājaslapa http://makedesignriga.wordpress.com

Info no LatArch