ARHITEKTŪRAS DIENA 2012

Pasaules arhitektūras dienā, ko šogad visā pasaulē atzīmē 1. oktobrī, Latvijā notiks vairāki pasākumi, kuros tiks uzsvērta arhitektu loma pilsētvides un sabiedrības attīstībā. Šomēnes Rīgā, Daugavpilī un Liepājā paredzētas tikšanās un semināri ar diskusijām par arhitekta profesiju un atbildību saskaņā ar Starptautiskās arhitektu savienības izvēlēto vadmotīvu - „Arhitekti pārveido pilsētas”.
Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, sveicot Latvijas arhitektus nozares svētkos, uzver, ka „pēdējos gados tapušie un profesionāļu vidē jau augstu novērtētie laikmetīgās arhitektūras projekti ir apliecinājums tam, ka Latvijā radītā arhitektūra var pārliecinoši konkurēt Eiropā un pasaulē. Kultūras ministrijas (KM) uzdevums ir atbalstīt arhitektūras nozari, kā vienu no prioritārajiem mērķiem izvirzot mūsu valsts arhitektūras eksporta veicināšanu.”


Pasaules arhitektūras diena nozares pārstāvjiem dod iespēju akcentēt arhitekta loma ilgstspējīgas pilsētvides attīstībā, kā arī popularizēt kvalitatīvu arhitektūru, informēt par arhitekta profesiju, veicinot dialogu starp nozarē strādājošajiem un sabiedrību.

Par Latvijas arhitektūras eksporta iespējām un atbalsta mehānismiem nozares eksperti diskutēs Nacionālās arhitektūras padomes sēdē, kas 3. oktobrī notiks KM. Savukārt 2. oktobrī kultūras ministrei paredzēta tikšanās ar pazīstamo Austrijas arhitektu Folkeru Ginki - Liepājas koncertzāles projekta autoru.
1.oktobrī Rīgā, Latvijas Arhitektu savienībā (LAS), Torņu ielā 11, noritēs vairāki pasākumi, tostarp sabiedriska diskusija „Arhitekta pakalpojums”, kuras laikā varēs uzzināt par arhitektu pakalpojuma būtību un iespējām. Tāpat šajā dienā Rīgas pilsētas arhitekta birojs rīko Atvērto durvju dienu. Ikviens interesents varēs apmeklēt Rīgas pilsētas arhitekta biroju, iepazīties ar tā ikdienas darbu un uzdevumiem. Rīgas pilsētas arhitekta birojā plkst. 11 notiks Rīgas 2012. gada balvas arhitektūrā pasniegšana, savukārt plkst. 13 „Galerijā Centrs” atklās fotoizstādi „Arhitekti”.
Pēc LAS iedibinātās tradīcijas katru gadu kāda no Latvijas pilsētām tiek izvēlēta par Pasaules arhitektūras dienu centru. Šogad viesus no visas Latvijas un citām valstīm gaida Daugavpils, kur 5. oktobrī tiek organizēta Daugavpils arhitektūras diena. Tajā notiks starptautiska konference „Publiskās ārtelpas attīstības tendences Baltijas valstīs pēdējos 20 gados”, kuras dalībnieki varēs iepazīties ar Lietuvas, Igaunijas un Latvijas pieredzi. Pasaules arhitektūras dienu atzīmēs arī Liepājā, kur šomēnes notiks gan diskusijas, gan citas aktivitātes. Plašāku informāciju skatīt LAS mājas lapā: www.latarh.lv
Izvēloties šā gada Pasaules arhitektūras dienas tēmu  - „Arhitekti pārveido pilsētas”, Starptautiskā arhitektu savienība vēlas atbalstīt Apvienoto Nāciju Organizācijas aizsākto kustību „Labākas pilsētas – labāka dzīve", kuras mērķis ir pilsētu attīstība. Arhitektūras nozarē būtiska ir pārdomāta pilsētplānošana ilgtermiņā, pilsētvides dizains, vienlīdzīgu dzīves apstākļu radīšana dažādām sociālajām grupām, kā arī jēgpilna, videi draudzīga dabas un enerģijas resursu pārvaldība. Pasaules arhitektūras diena nozares pārstāvjiem dod iespēju akcentēt arhitekta loma ilgstspējīgas pilsētvides attīstībā, kā arī popularizēt kvalitatīvu arhitektūru, informēt par arhitekta profesiju, veicinot dialogu starp nozarē strādājošajiem un sabiedrību.
Pasaules arhitektūras dienu visā pasaulē atzīmē oktobra pirmajā pirmdienā.